Novinky

Kolik zaplatíte za ošetření zlomeniny při lyžování v Alpách?

19.12.2016

Stále více Čechů míří za lyžováním do Alp. Lákají je stabilní sněhové podmínky, kilometry perfektně upravených sjezdovek, pohodlné vleky bez čekání ve frontě a kvalita servisu v oblasti ubytování, gastronomie i dalších doprovodných aktivit. Každý, kdo na zaslouženou zimní dovolenou zamíří do zahraničí, by si měl před odjezdem uzavřít cestovní pojištění.

V případě nehody či nemoci a následného lékařského ošetření v dané zemi spolehlivě ochrání před nečekanými výdaji. Stále se však najde mnoho našich turistů, kteří se domnívají, že je bezpečně zajistí veřejné zdravotní pojištění platné v rámci EU. Ti mohou být v případě zdravotních komplikací nemile překvapeni. Jako občané ČR sice máme ve většině států Evropy nárok na základní zdravotnické služby, je však dobré si uvědomit, že toto pojištění nepokrývá spoluúčast, poplatky, nákup léků nebo stomatologická ošetření a další náklady. Zimní pohoda tak může vzít za své a nečekané zdravotní komplikace se mohou nepříjemně prodražit.

Cenu ošetření navýší zásah Horské služby nebo návrat domů v sanitce

„Nejvíce plnění v rámci cestovního pojištění evidujeme během zimních měsíců v Rakousku a Itálii,“ uvedl Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. Podle podkladů Slavia pojišťovny patří mezi nejčastější zdravotní komplikace, se kterými čeští lyžaři v zahraničí vyhledají lékařskou pomoc, pohmožděniny, zlomeniny a úrazy kloubů. Cena za ošetření podvrknutého kotníku se pohybuje kolem 6 000 Kč. „Bohužel, registrujeme i nehody, při kterých je nutná hospitalizace v nemocnici, například při poraněních hlavy nebo operačních zákrocích. Zde pak cena za ošetření dramaticky narůstá. Například hospitalizace při otřesu mozku se za jeden den pohybuje od 30 000 Kč výše. A pokud dojde k úrazu na sjezdovce, většinou také zasahuje Horská služba, aby zraněného dopravila na místo, které bude dostupné pro zdravotnickou službu, což představuje další náklady. Další podstatné finanční výdaje je třeba připočíst, pokud zraněný potřebuje pro převoz domů sanitku případně letecký transport s lékařským dohledem,“ doplňuje Jan Vlček. Mezi státy, kde je lékařská péče obecně drahá, patří v rámci Evropy např. Švýcarsko nebo severské země.

Nikdy neříkejte nikdy. Pro představu o ceně lékařských ošetření uvádíme případ klienta, který si ve Francii při lyžování přivodil komplikovanou zlomeninu. Byl převezen do nemocnice, operován, následně dva dny hospitalizován, a poté ve stabilizované poloze přepraven do ČR. Celkové náklady za poskytnutou zdravotní péči dosáhly hodnoty 230 000 Kč.

 

Příklady cen lékařských ošetření v rámci Evropy:

Ošetření omrzliny                              od 3 000 Kč

Ošetření vyraženého zubu                od 3000 Kč

Zlomenina klíční kosti                        15 000 – 30 000 Kč

Ošetření zlomené nohy                     9 000 – 30 000 Kč

Operace slepého střeva                    od 90 000 Kč

Úraz hlavy s pobytem na JIP            kolem 300 000 Kč za 5 dní

Pozor na extrémní sporty

Cestovní pojištění je třeba vždy přizpůsobit účelu vybrané dovolené. Pro klasické sjezdové lyžování na značených tratích vám postačí běžné cestovní pojištění. Pokud ale plánujete na své zimní dovolené například jezdit na lyžích nebo snowboardu mimo vyznačené sjezdovky, případně si pobyt zpestřit na horolezecké stěně, je dobré před odjezdem u pojišťovny ověřit, zda není třeba danou aktivitu zvlášť připojistit.

Bez alkoholu

Konzumace alkoholu bývá také v případě cestovního pojištění uvedena ve výlukách. To znamená, že pokud se prokáže, že k nehodě došlo pod vlivem alkoholu, může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo zcela odmítnout. Např. v Rakousku vážnější úrazy na sjezdovce prošetřuje policii a zkouška na přítomnost alkoholu je samozřejmostí. Pokud se prokáže, že lyžař konzumoval alkohol, může mít vážné problémy. Obzvlášť v případě, že při incidentu zranil dalšího člověka.

Víte, jak postupovat, pokud v zahraničí potřebujete lékařskou pomoc a máte sjednané cestovní pojištění?

• V případě úrazu nebo nemoci v zahraničí co nejdříve kontaktujte asistenční službu, která je v českém jazyce k dispozici 24 hodin denně.

• Operátor asistenční služby vám vyhledá nejbližší vhodné zdravotnické zařízení.
• Pojišťovna poskytne garanci platby, takže s největší pravděpodobností nebudete muset za zdravotnické ošetření nic doplácet.

• Asistenční služba zprostředkuje konzultaci s českým lékařem, dohled nad způsobem léčby a bude také v kontaktu s vašimi nejbližšími.
• Pojišťovna v případě potřeby zorganizuje váš návrat do ČR (převoz sanitkou, nebo vrtulníkem).

• Pokud bude třeba uhradit některé poplatky v hotovosti, pečlivě si uschovejte všechny doklady a lékařské zprávy.

• Po návratu do ČR kontaktujte vaši pojišťovnu, která vám uhradí nezbytné výlohy spojené s úrazem či nemocí.

29.11.2016

Počet zastupitelů se speciální pojistkou odpovědnosti roste

Číst článek
27.01.2017

Nové pojištění eliminuje rizika spojená s EET

Číst článek
< Zpět na archiv článků
Zde se zobrazí výsledky vyhledávání