Novinky
Na lyže s rozumem… a pojištěním!
Aneb základní praktická pravidla uvědomělého lyžaře
- Při cestě do zahraničí mějte vždy sjednané cestovní pojištění
Online sjednání cestovního pojištění zabere jen pár minut a lze jej sjednat odkudkoliv, kde je přístup na internet. Evropský průkaz zdravotního pojištění, tedy ona česká „kartička pojišťovny“, totiž ve většině případů sama o sobě nestačí, a proto se na ni rozhodně nevyplatí spoléhat. Zraněným lyžařům poslouží jen ve vybraných, převážně státních, evropských zdravotnických zařízeních, a to k zaplacení pouhé části nákladů. Kvalitní cestovní pojištění je tak ideálním preventivním řešením, jak se v případě nehody vyhnout povinnosti hradit mnohdy závratně vysoké částky z vlastní kapsy. „Aktivním lyžařům, kteří vyrážejí na zahraniční svahy několikrát do roka, se vyplatí sjednat si výhodné celoroční EUROPOJIŠTĚNÍ.Jednotlivé výjezdy pak nemusí řešit a na dovolenou mohou vyrazit s klidnou hlavou, kdykoliv se jim zachce,“ dodává Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.
Při sjednávání cestovního pojištění na lyžařskou dovolenou se jednoznačně doporučuje připojistit si nad rámec základních léčebných výloh také pojištění odpovědnosti pro případ způsobení újmy třetí straně.
- Vždy u sebe noste důležité dokumenty
Ať už v zahraničí plánujete jakékoli aktivity, vždy je důležité mít při sobě cestovní pas, nebo občanský průkaz, dále Evropský průkaz zdravotního pojištění, kartičku cestovního pojištění a ideálně také mobilní telefon s aktivovaným roamingem a uloženými kontakty na místní tísňové linky.
- Vsaďte na prevenci
Vyplatí se pořídit si kvalitní a odpovídající lyžařské vybavení včetně lyžařské helmy, a to nejen pro děti. Před sezónou nebo plánovanou dovolenou je vhodné nechat si zkontrolovat vázání a nabrousit hrany lyží. Na horách pak není radno podceňovat únavu, která může být způsobena náročnou cestou na místo určení, ponocováním nebo špatnou fyzickou kondicí, a nepřeceňovat své síly. Každý lyžař by se měl před tím, než vyrazí na svah, vždy nejprve protáhnout, a na sjezdovce se chovat zodpovědně a ohleduplně k ostatním. Podobně jako v silničním provozu i zde platí, že přizpůsobení rychlosti lyžaře danému stavu sjezdovky, provozu na sjezdovce a aktuálnímu počasí vede k eliminaci případných rizik, a tím i k bezproblémovému prožití zimní dovolené.
- V případě úrazu kontaktujte asistenční službu
Pokud dojde k úrazu, je důležité zachovat chladnou hlavu a co nejdříve kontaktovat asistenční službu. K dispozici je v českém jazyce, a to nepřetržitě, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Je proto dobré mít v telefonu preventivně uložené telefonní číslo asistenční služby, aby bylo v případě potřeby rychle po ruce. Při prvním kontaktu s dispečery asistenční služby je důležité nahlásit základní informace, jako je jméno pojištěnce, rodné číslo, číslo pojistné smlouvy, druh zranění či pomoci, adresu bydliště v ČR, místo pobytu v zahraničí a v neposlední řadě také telefonní číslo, na kterém je možné pojištěného zastihnout.
Pokud je při pojistné události způsobena škoda třetí osobě, rozhodně je třeba mít na paměti, že nestačí pouze ústní dohoda s poškozenou stranou, ale je nutné zajistit si úřední záznam. Zároveň se nedoporučuje podepisovat jakékoli dokumenty, u kterých není zcela jasný jejich obsah.
- U lékaře si vyžádejte lékařské zprávy a účty
Při návštěvě lékaře v zahraničí by se měl pacient prokázat všemi dostupnými dokumenty, tj. cestovním pasem, nebo občanským průkazem, Evropským průkazem zdravotního pojištění a kartičkou cestovního pojištění. V případě jazykové bariéry je možné využít pomoc asistenční služby. Ke každému lékařskému úkonu je potřeba nechat si vystavit lékařské zprávy a účty, které po návratu do ČR poslouží k doložení a následnému proplacení nákladů spojených s pojistnou událostí.
- Alkohol na sjezdovku nepatří
Punč, grog nebo bombardino sice příjemně zahřejí „zevnitř“, ale na sjezdovku nepatří. Při nehodě jsou zjištěný alkohol či jiné návykové látky v krvi přitěžující okolností jak pro pojišťovnu, tak pro policii. Pojišťovny obvykle přihlížejí k okolnostem konkrétní události, ale obecně lze říci, že ve většině případů dochází ke krácení či nevyplacení pojistky. „Pokud dojde ke zranění třetí osoby nebo k poškození cizí věci, přičemž je u pojištěného prokázán vliv alkoholu nebo jiných návykových látek, neochrání dotyčnou osobu ani pojištění odpovědnosti,“ doplňuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. Opilý lyžař je tak nucen zaplatit odškodné z vlastní kapsy, a navíc se vystavuje hrozbě trestního stíhání za ublížení z nedbalosti.
Cestovní pojištění Slavia pojišťovny včetně výhodného ročního EUROPOJIŠTĚNÍ lze jednoduše a rychle sjednat prostřednictvím on-line kalkulačky na stránkách www.slavia-pojistovna.cz.