Novinky

Lyžařská sezóna začíná. Horská služba varuje.

07.01.2016

Zimní sezóna začíná. Lyžařské areály jsou připraveny na příjezd turistů, na některých místech už nasněžilo a lyžaři si užívají své první letošní sjezdy a pády. Na novou sezónu je přichystána také Horská služba, která vzkazuje lyžařům, aby nezapomínali na opatrnost a ohleduplnost. V opačném případě se může stát, že vyznavači zimních sportů budou místo zasněžených strání brázdit nemocniční chodby. A pokud dojde k nehodě, může se výlet na hory také nepříjemně prodražit. Upozorňování na možná nebezpečí spojená s pobytem na horách je na místě, podle Horské služby byla loňská zimní sezóna jednou z nejnáročnějších v historii.

Zkušenosti Horské služby

Nová sezóna začíná a Horská služba doufá, že bude klidnější než ta loňská, během které měli horští záchranáři opravdu napilno. „Ani vcelku teplá a sněhem zrovna neoplývající zima 2014/2015 neodradila milovníky hor. Výsledkem bylo 6 838 zásahů od Šumavy po Beskydy,“ uvedl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Nejvíce práce měli členové Horské služby během minulé zimy v Krkonoších.  Bohužel Horská služba loni zasahovala také u mnoha smrtelných případů. K těm nejčastěji docházelo na sjezdových tratích, zabíjela však i lavina. V Krkonoších letos v únoru přišel o život mladý skialpinista, kterého sníh zavalil v Malé Studniční jámě. V této souvislosti Jiří Brožek zmiňuje, že během loňské zimy se opravdu mnoho turistů pohybovalo ve volném terénu. „Návštěvníci hor se často vydávají zcela mimo lyžařské trasy a bezpečné skialpinistické lokality. Tedy do míst, kde lyžaři nemají co dělat. Turisté také často podceňují situace, kdy je vyhlášeno lavinové nebezpečí,“ vysvětluje Jiří Brožek. Další úrazy jsou způsobené lidskou bezohledností. Jedná se zejména o chování na sjezdovkách, kdy někteří lyžaři jezdí příliš rychle a nebezpečně a neuvědomují si, že tak ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Mezi nejzranitelnější v podobných situacích patří děti.

Lyžaři, buďte zodpovědní  

Ne všichni návštěvníci hor si uvědomují, že každý z nás odpovídá za následky své neopatrnosti. A ze zákona je pak povinen způsobené škody uhradit. To znamená, že pokud někoho na sjezdovce zraníte nebo mu zničíte vybavení, je zcela přirozené, že po vás bude požadovat náhradu. „Průměrná částka, kterou hradíme z pojištění odpovědnosti za škody způsobené při zimních sportech, se pohybuje kolem 6 000 Kč. Pokud se však jedná o újmu na zdraví, mohou kompenzace snadno narůst do desítek či stovek tisíc korun,“ uvádí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. A dodává: „Lidé si mnohdy neuvědomují, že pokud někoho zraní, například na lyžích, musí mu nahradit také ušlý zisk za dobu, kdy zůstane v pracovní neschopnosti, a další související výdaje, přitom pojištění odpovědnosti, které za vás tyto případné náklady pokryje, si lze pořídit již od 315 Kč za rok“ vysvětluje Vlček.

Nejčastější lyžařská zranění

Statistiky dokládají, že spektrum zranění, která si lidé způsobí na horách, je každý rok velice podobné. „Mezi nejčastější zranění lyžařů a snowboardistů patří úrazy kloubů, zhmožděniny a zlomeniny rukou, nohou nebo klíčních kostí. Frekventované jsou také tržné rány a možná překvapí, že relativně častou zdravotní komplikací na horách bývají srdeční příhody,“ komentuje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny, jaké úrazy na horách pojišťovna nejčastěji řeší. Mnohem závažnější než zlomeniny končetin jsou však poranění hlavy, proto je tak důležité používat při lyžování helmu. Pozitivní zprávou je, že bezpečnostní vybavení lyžařů se stále zlepšuje. Na sjezdovkách už převažují lidé, kteří používají přilby a často také chrániče páteře. Jak však upozorňují horští záchranáři: „Žádné vybavení nenahradí zdravý rozum.“

20.12.2015

Veselá hlášení Slavia pojišťovny

Číst článek
17.01.2016

Na lyže s rozumem… a pojištěním!

Číst článek
< Zpět na archiv článků
Zde se zobrazí výsledky vyhledávání