Novinky
Na horách bez úrazu
Zkušenosti Horské služby Podle statistik Horské služby počet úrazů na zasněžených pláních koresponduje se sněhovými podmínkami daného roku. Ačkoliv loňská zima byla velice mírná a lyžařské podmínky nebyly příhodné, horští záchranáři zasahovali u 4828 úrazů (v předchozí zimní sezóně u 6645 zásahů).
Zkušenosti Horské služby
Podle statistik Horské služby počet úrazů na zasněžených pláních koresponduje se sněhovými podmínkami daného roku. Ačkoliv loňská zima byla velice mírná a lyžařské podmínky nebyly příhodné, horští záchranáři zasahovali u 4828 úrazů (v předchozí zimní sezóně u 6645 zásahů). I přes nepříznivé sněhové podmínky loni neubylo závažných poranění, např. páteře. Zranění zapříčinily zejména úrazy při vyjetí lyžařů mimo sjezdovku na nedostatečně zasněžený terén. Zdaleka nejohroženější, co do počtu zranění, jsou vyznavači sjezdového lyžování (2613 zranění), následují úrazy při snowboardingu (1151 zranění) a nejméně úrazů bylo zaznamenáno při běžeckém lyžování (230 zranění). A úrazy se nevyhnuly ani sáňkařům (40 zranění). „Zimní radovánky přinášejí i jistá rizika, kterým však můžeme částečně předejít, pokud se na horách budeme chovat zodpovědně,“ uvádí Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava a upozorňuje na lyžařské desatero.
Stejně jako na silnici, tak i na sjezdovce už platí pravidla, za kterými stojí Mezinárodní lyžařská federace (FIS). Budete-li předepsaná pravidla dodržovat, pravděpodobnost, že vás bude místo vyhřáté chalupy s hrnkem svařáku čekat nemocniční pokoj a sádra, se značně sníží. „Stejně jako mimo zasněžené stráně má na vzrůstající počet zranění vliv lidská bezohlednost. Někteří lyžaři zkrátka jezdí příliš rychle a nebezpečně a neuvědomují si, že tak ohrožují nejen sebe, ale i ostatní,“ varuje Janďura. Kromě ohleduplnosti a přizpůsobení rychlosti upravuje lyžařské desatero také pravidla jak na sjezdovkách předjíždět, zastavovat nebo jak se chovat při úrazech.
Nezapomeňte lyžařskou helmu
„Mezi nejčastější poranění lyžařů a snowboardistů patří podle očekávání úrazy kloubů, zhmožděniny a zlomeniny rukou, nohou nebo klíčních kostí. Časté jsou také tržné rány a možná překvapí, že relativně častou zdravotní komplikací na horách bývají také srdeční příhody,“ komentuje produktová ředitelka Slavia pojišťovny Lucie Ponertová, jaké úrazy na horách, zejména v rámci svého cestovního pojištění, Slavia pojišťovna nejčastěji řeší. „Mnohem závažnější než zlomeniny končetin jsou poranění hlavy. Těm přitom mohou lyžaři často předejít používáním helmy. Ta při nárazu dokáže zásadně ochránit před frakturami lebky, které mají fatální následky. Úraz s helmou pak často skončí jen otřesem mozku,“ doplňuje Michal Janďura z Horské služby.
Na lyže do Alp s cestovním pojištěním
Přes půl milionu Čechů každoročně vyráží za stabilní sněhovou pokrývkou a kvalitními sjezdovkami také do Alp. Nejčastěji do Rakouska, následovaného Itálií a Francií. Ne každý si však uvědomuje, že jako účastník veřejného zdravotního pojištění v ČR má sice nárok na zdravotnické služby ve státním zařízení ve většině států Evropy, avšak ošetření lyžařských úrazů v zahraničí je často spojeno se spoluúčastí a dalšími poplatky. „Pokud si sjednáte cestovní pojištění, máte pokryty léčebné výlohy spojené s úrazem i nemocí např. při hospitalizaci, operacích, stomatologických zákrocích nebo při nákupu předepsaných léků,“ uvádí Lucie Ponertová ze Slavia pojišťovny.
Jak postupovat, pokud se zraníte na horách v zahraničí?
Poradí Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny
• V případě úrazu nebo nemoci v zahraničí co nejdříve kontaktujte asistenční službu, která je v českém jazyce k dispozici 24 hodin denně.
• Operátor asistenční služby vám vyhledá nejbližší vhodné zdravotnické zařízení.
• Pojišťovna poskytne garanci platby, takže s největší pravděpodobností nebudete muset za zdravotnické ošetření nic doplácet.
• Asistenční služba zprostředkuje konzultaci s českým lékařem, dohled nad způsobem léčby a bude také v kontaktu s vašimi nejbližšími.
• Pojišťovna v případě potřeby zorganizuje váš návrat do ČR (převoz sanitkou, vrtulníkem).
• Pokud bude třeba uhradit některé poplatky v hotovosti, pečlivě si uschovejte všechny doklady a lékařské zprávy.
• Po návratu do ČR kontaktujte vaši pojišťovnu, která vám uhradí nezbytné výlohy spojené s úrazem či nemocí.
O společnosti:
Slavia pojišťovna staví na dlouholetých zkušenostech, sahajících až do roku 1868. Stabilita a tradice umožnily Slavia pojišťovně stát se silnou společností, která je současně schopna flexibilně reagovat na nové trendy. Široké spektrum jejích pojistných produktů a služeb využívají soukromé osoby i podnikatelé. V případě soukromých osob se jedná zejména o pojištění majetku a odpovědnosti nebo cestovní a úrazové pojištění. Slavia pojišťovna se dlouhodobě zaměřuje na zodpovědné řidiče, kterým v rámci autopojištění dokáže nabídnout mnohá zvýhodnění. Zároveň patří mezi lídry trhu v oblasti pojištění cizinců, unikátní je její pojištění domácích mazlíčků nebo bezkrevní léčby. Firmám nabízí např. pojištění odpovědnosti, aut a přepravy nebo majetková a technická pojištění. Mezi spokojené zákazníky Slavia pojišťovny patří také obce a města. Speciální servis poskytuje personálním agenturám a cestovním kancelářím.
www.slavia-pojistovna.cz